» Aktuality

Aktuality

OCHRAŇTE SVOJE PENÍZE - KAŽDÁ NESTABILNÍ SITUACE VE SVĚTĚ OVLIVŇUJE EKONOMIKU A TÍM PÁDEM I NAŠE PENÍZE  

ÚNOR 2022

Bohužel jsme v této nelehké době svědky válečného konfliktu na Ukrajině. Ne jen, že je to odsouzeníhodný čin, který ubližuje nevinným lidem, tak je to bohužel i čin, který bude mít i ekonomické důsledky.

Proto všechny vyzíváme k obezřetnosti a k podnikání veškerých kroků k ochraně svých finančních prostředků. Bohužel nás nyní neohrožuje jen extrémní růst inlface, ale i aktuální válečný konflikt mezi ruskem a Ukrajinou. Z historie je patrné, že jakékoli podobné situace ovlivnily akciové trhy a bohužel měly negativní vliv na peníze jako takové, a proto opět doporučujeme, aby si lidé ochránili svoje peníze v aktivech uchovávajících hodnotu. Jedním z takovýchto aktiv je třeba právě INVESTIČNÍ ZLATO.

Zlato v takovýchto dobách funguje jako protikrizová pojistka.

Ochraňte své finance i Vy. Stačí k tomu jeden telefonát. Neváhejte nás kontaktovat. Kontaktujte nás.

 

V grafu můžete vidět reakci akciového indexu Dow Jones a zlata na dění ve světě. Ve zkratce je zde vidět pokles akcií a naopak růst ceny zlata v roce 2000, které zapříčinilo splasknutí tzv. DAT.COM bubliny. Dále v roce 2001 reakci na pád dvojčat v Americe a následnou odvetu, či v roce 2008 problém s tzv. realitní bublinou, kdy v Americe padly dva nějvětší obchodníci s hypotékami a půjčkami. Opět je zde vidět, že akciové trhy klesaly a zlato naopak posilovalo. Za zmínku stojí i dění mezi roky 2015 - 2020  - v grafu je vidět reakce akcií a zlata na ekonimockou krizi v Řecku, Brexit, obchodní válku mezi Amerikou a Čínou, útok na iráckého generála dronem nebo v neposlední řadě reakce na coronavirovou krizi. Opět je zde vidět pokles akciového indexu a naopak proti tomu růst ceny zlata.

.............................................................................................................................................................................................................................................................

 

JEDEN Z MNOHA NÁSTROJŮ, JAK SI SPOŘIT NA PENZI - SLEDUJEME JEHO PRŮBĚH

LEDEN 2022

JAK SI VEDOU FONDY V DOPLŇKOVÉM PENZIJNÍM SPOŘENÍ?

Spoříte si na penzi? Spoříte si v "penzijku"? Máte staré či nové? Nevíte? Nevíte proč by Vás to mělo zajímat? Tak zpozorněte!

Je obecně známo, že stát tento produkt podporuje a dává k měsíčním platbám klientů státní příspěvek (viz tabulka níže), a kdo si spoří více, má možnost daňových odpočtů. My se ale tímto článkem zaměřujeme ještě na jiný fakt, a sice na to, jaké zhodnocení dokáží zařídit klientům jednotlivé penzijní společnosti nad rámec těchto příspěvků. To jaké máte zhodnocení na svém produktu se totiž stává klíčovým faktorem ve chvíli, kdy se Vám v produktu časem zvyšuje hodnota účtu, protože je rozdíl, zda Vám "balík paněz" leží ve fondu na 2% nebo 8% p.a. S postupem času, jak se Vám zvyšuje hodnota účtu, je mnohem důležitější, jaké Vám přináší produkt roční zhodnocení, než jaký je příspěvek od státu.

Pokud také patříte mezi ty, kteří si spoří v doplňkovém penzijním spoření a nebo ještě stále i ve starém penzijním připojištění, tak Vás jistě zajímá, jak si Vaše spoření vede.

Stále to sledujeme a opět se s Vámi rádi podělíme o výsledky, které jsme dali do přehledné tabulky.

Pokud jste ještě stále ve "starém penzijku", tak zpozorněte a dívejte se do řádku s názvem PKF (povinný konzervativní fond).      Ano, výsledky nejsou nikterak zajímavé a u jiných řádek jsou výsledky mnohem pozitivnější. Proč tomu tak je? A co se s tím dá dělat? Za určitých okolností se s tím něco dělat dá, a proto se na nás neváhejte obrátit. Kontaktujte nás.

No a pokud už máte "nové penzijko", tak záleží na tom, jakou máte zvolenou strategii. Na svém "penzijku můžete vydělávat v průměru kolem 9% ročně a nebo třeba jen něco málo kolem 2% ročně, což nepřekoná ani inflaci. Jak na tom jste právě Vy se můžete podívat do svého výpisu a nebo se s námi zkontaktujte. Kontaktujte nás.

Můžete se podívat, jaké zhodnocení ročně připisovali klientům jednotlivé společnosti v jednotlivých fondech - strategiích.

Zatrhli jsme tři nejlepší průměrné výsledky, kromě výsledku u Akciového účastnického fondu společnosti Uniqa, protože tenfo fond je čerstvý, a dle našeho názoru by nebylo zcela relevantní srovnávat průměrné výsledky za poslední dva roky s těmi ostatními, kteří mají výsledky dlouhodobé. 

Zde se můžete podívat jak je to s výší státních příspěvků:

.............................................................................................................................................................................................................................................................

POZOR NA PODPOJIŠTĚNÍ ! ! ! POZOR NA STARÉ POJISTKY ! ! !

ZÁŘÍ 2021

Jste si jisti, že máte svoji nemovitost dobře pojištěnou? Víte na jaká rizika jste krytí a hlavně, zda máte správnou pojistnou částku? Kdy naposledy jste si aktualizovali svoji pojistku na nemovitost? 

Je důležité, abyste nebyli  "PODPOJIŠTĚNI". Co to znamená?

Ceny stavebních materiálů a práce stále stoupají a to za má následek i zvýšení cen nemovitostí. Pokud máte starší pojistnou smlouvu a máte v ní nemovitost pojištěnou na nižší částku než jaká je její stávající hodnota můžete být tzv. PODPOJIŠTĚNI.

Pokud je nemovitost pojištěna na menší částku než je její stávající hodnota, může pojišťovna krátit pojistné plnění v tom samém poměru v jakém je nemovitost podpojištěna.

Příklad:

Pokud je nemovitost jejíž hodnota je např. 4mil. Kč pojištěna jen na 2mil. Kč a tedy na polovičku, tak v případě pojistné události může poji'štovna krátit pojistné plnění také o polovičku a tedy může při škodě za 500tis. Kč vyplatit jen 250tis. Kč což by se jistě poškozenému jistě nelíbilo-na opravu by pak chybělo dost peněz. V případě totální škody pak může pojišťovna vyplatit jen 1mil. Kč a pak nastává ten zásadní problém, že za 1mil. Kč nový dům nekoupíte - nepostavíte.

 

Nešetřete na nesprávném místě. Zkontrolujte si na jakou částku máte svoji nemovitost pojištěnou.

Příklad:

U nemovitosti pojištěné na 2mil. Kč Vás pojistka může vyjít v závisloti na variantě na platbu kolem 1 000 -1 930 Kč ročně  a v případě 4 mil. Kč na 1 410 - 2 800 Kč ročně. To je dle našeho názoru "pakatel" oproti tomu jaký problém může nastat v případě, že na opravy Vaší nemovitosti budou chybět statisíce či dokonce miliony. 

 

Neváhejte a zkontrolujte si svoje pojištění. Nechte si spočítat nabídku na pojištění. MÁME SKVĚLÉ CENY! ! Kontaktujte nás.

.............................................................................................................................................................................................................................................................

 

NĚKDO MÁ A NĚKDO NEMÁ ! ! !

ČERVENEC 2021

Na penzijku 8 % ročně + státní příspěvky? Málokdo MÁ. Jak jste na tom Vy? NEMÁTE? Tak se s námi poraďte, jak můžete MÍT také.

Z dostupných informací vychází, že 80 % populace má své „penzijko špatně nastavené“. Myslíme tím, že na něm nezískávají takové zhodnocení, jaké by získávat mohli. Nepatříte také mezi ně? Zkontrolujte si své výpisy. Pokud se v tom neorientujete, nezrtácejte s tím zbytečně čas a s důvěrou se na nás obraťte, rádi Vám pomůžeme.


Podívali jsme se za Vás na výkonnosti jednotlivých fondů a necháme Vás nahlédnout pod pokličku. 


Nemluvíme jen tak do větru - máme to podložené. Podívejte se na výkonnosti jednotlivých fondů. Názvy společností jsme samozřejmě nezveřejnili – pokud chcete znát jejich názvy, prozradíme Vám je. Chcete i Vy lepší zhodnocení? Rádi Vám jej zařídíme. Neváhejte nás kontaktovat.


.............................................................................................................................................................................................................................................................

VYZRAJTE NA INFLACI! ZÍSKÁVÁTE VYŠŠÍ ZHODNOCENÍ NEŽ JE INFLACE?

KVĚTEN 2021

    

Také kolem sebe neustále slyšíte zprávy o tom, že bude velká inflace, ne-li hyperinflace? Slýcháte, že se budou zdražovat služby i výrobky? 


Co to pro nás bude znamenat? 


Kvůli některým službám a výrobkům budeme muset sáhnou hlouběji do své peněženky a bohužel to bude mít vliv i na naše peníze, které máme někde stranou.
Jednoduše řečeno, pokud máme peníze doma či na nějakých produktech, které nám nepřináší více než 3 % ročně, tak se budou naše peníze znehodnocovat. 


Zkontrolujte si svoje produkty. Zkontrolujte, zda Vám přináší zhodnocení více jak 3 % p.a.


Podívejte se do výpisů z účtů, jaké zhodnocení máte na svém stavebním spoření či penzijku, jaké zhodnocení máte na spořícím nebo termínovaném účtu či na své dlouhodobé investici. Pokud tam máte méně než 3 % p.a., tak bohužel proděláváte. 


Nemusí to tak být. Můžete mít svoje peníze uložené tak, aby překonávaly inflaci a nejlépe ještě přinášely zisky navíc. Je k tomu více cest, jde jen o správné nastavení Vašich produktů a využívání všech dostupných možností. Poradíme i Vám, co s tím.
 

.....Pokud se o tomto tématu chcete dozvědět něco více, čtěte dále.


Povíme si to teď velmi zjednodušeně. V poslední době byla průměrná inflace někde kolem 3 % p.a. a nyní se mluví o zvyšování inflace. Co znamená inflace 3%? Z krátkodobého hlediska bychom si to mohli představit tak, že se nám ceny výrobků a služeb zvednou o 3% a tedy budeme muset místo 1.000 Kč vynaložit cca 1.300 Kč. U nákupu například ledničky v ceně 10.000 Kč by to mohlo znamenat již vydat navíc 3.000 Kč, u automobilu za 500.000 Kč pak dokonce o 150.000 Kč a to už jsou opravdu nemalé peníze, že? To je opravdu jen velmi zjednodušená myšlenka, ale jistě stojí za zamyšlení.


A co inflace udělá s našimi úsporami? 


Opět velice zjednodušeně řečeno z našich 100.000 Kč schovaných doma či uložených někde v bance či na spořícím účtu, kde není téměř žádné zhodnocení bychom se mohli bavit o ztrátě 30.000 Kč a to není zanedbatelná částka. A ještě horší je to s prostředky, které si spoříme na delší období. Samozřejmě že prostředky, které si spoříme si spoříme do produktů, které již nabízejí nějaké zhodnocení. 


Je tedy otázkou, zda je naše zhodnocení menší či rovno inflaci a tedy nám jen zmírňuje či „smazává“ inflaci, a nebo zda spoříme do produktů, které inflaci dokonce překonávají? 

 

Máte je zrovna? Které to jsou? Zeptejte se nás, rádi Vám poradíme.
 

.............................................................................................................................................................................................................................................................

ROSTE NA BURZÁCH BUBLINA?

LEDEN 2021

I přes to, že je všude kolem nás pandemie, se kterou se snažíme vypořádat, akciové indexy lámou historické rekordy. Je to bublina? Kdy splaskne? Dva ze tří hlavních akciovýc indexů S&P 500 a Nasdaq Composite v pondělí 25. 1. 2021 uzavřely na historických maximech a třetí index Down Jones zlomil rekord ve středu 20. 1. 2021 po prezidentské inauguraci Joe Bidena.

Odoborníci upozorňují na rostoucí bublinu na akciovém trhu, která může co nevidět prasknout.

Zpozorněli jak analytici JPMorgan Chase tak i zástupci Bank of America.

více zde

A právě proto si myslíme, že je důležité své peníze ochránit - viz předchozí aktualita.

.............................................................................................................................................................................................................................................................

JAK OCHRÁNIT SVOJE PENÍZE V TÉTO DOBĚ A JAK JE CO NEJLÉPE ZHODNOTIT?

LEDEN 2021

Možná už to bude znít jako klišé, ale ano opět bude řeč o zlatě. Považujeme se za odborníky s dlouholetou praxí ve finančním poradenství a tak se díváme na finanční produkty ze široka. Známe souvislosti, víme, jak reagují akciové a dluhopisové trhy na určité situace - čerpáme především z dlouhodobých znalostí historie, a tak v dobách, kdy si myslíme, že se vyplatí investovat svoje prostředky do produktů, které mají potenicál růstu o tom informujeme. 

Také sledujete situaci kolem nás a myslíte si, že to může mít negativní dopad na Vaše peníze? Pokud Vám Vaše peníze nejsou lhostejné, shlédněte toto 3 minutové video, kde se mluví o tom, jak současná situace ovlivňuje naše peníze.  

Jak Americké volby a nová vakcína proti Covid 19 ovlivní naše peníze

     

Všichni máme možnost ochránit si svoje úspory a nebo si je začít vytvářet. Kde? Dle našeho názoru tou nejlepší cestou nyní, je spoření do zlata, protože zlato uchovává hodnotu a hlavně v dobách krizí a nejistot se jeho hodnota výrazně zvyšuje. Což už historie několikrát ukázala. My se právě v jedné takové krizi nacházíme, tak proč se nepoučit z historie a nevyužít toho. A až půjde cena zlata dolů, můžeme zlato prodat a investovat do aktiv, které v tu dobu půjdou naopak proti tomu nahoru.

Podívejte se na další 3 minutové video, kde je princip jednoduše vysvětlen.

A pokud by Vám to nestačilo, můžete si pustit i 2 minutové video s prognózou od jedné z nejvýznamějších světových investičních společností Goldman Sachs.

Prognóza na rok 2021 od Goldman Sachs

Nenechte svoje peníze znehodnotit na běžných účtech a využijte nyní mimořádné investiční příležitosti.

Nenechávejte si tuto informaci jen pro sebe a informujte i své známé.

Neváhejte nás kontaktovat, vše můžeme zvládnot i na dálku po telefonu či nějak jinak online.

.............................................................................................................................................................................................................................................................

ZLATO SE ZHODNOTÍ JEŠTĚ DVOJNÁSOBNĚ. CO NYNÍ UDĚLAT?

ŘÍJEN 2020

Co kdyby se Vám peníze, které dnes uložíte, do pěti let více než zdvojnásobily? Co kdybyste věděli, že na své investici neproděláte, protože peníze vložíte do dlouhodobé jistoty, které si lidstvo považuje už od starověku?

Co je ta jistota? Fyzické zlato. Zlato totiž vydělává i během chvil, kdy ekonomika není v nejlepší kondici. Lidé, kteří investovali do zlata v roce 2018, se už v roce 2019 těšili ze zhodnocení 19 %. Letos se hodnota zlata zvýšila o 30 %. To už není zanedbatelný výnos, ne?


 

Když dnes investujete do fyzického zlata, už za pět let může mít trojská unce cenu okolo 115 000 Kč. To předpovídá přední analytik a velmi úspěšný investor Dan Popescu. A není jediný. Podobně odhadují vývoj i například analytici ze Citigroup, Wells Fargo, ABN AMRO, UBS nebo Bank of America. Nyní je zlato víc než o půlku levnější a zlatý uncový slitek Fortuna pořídíte za 51 000 Kč.

Čím dříve do zlata investujete, tím lepší obchod uděláte.

Poučme se z minulé ekonomické krize. V roce 2007 zlato překonalo svoji historickou cenu. Většina investorů očekávala, že se růst ceny zlata musí zastavit. Ta však vyrostla ještě o dalších cca 1 000 USD za unci a dosáhla na hodnotu 1 921 USD za unci a své předchozí historické maximum překonala o více jak 100 %. Zlato je bezpečnou investicí a v krizových obdobích má investorům co nabídnout. Ani současná ekonomická situace není jednoduchá - obrovské finanční stimuly národních bank v podobě masivního kvantitativního uvolňování, tedy „tisku nových peněz“, odložené bankroty mnoha společností, globální politická i ekonomická nejistota, na „nulu“ stlačené základní úrokové míry, blížící se prezidentské volby v USA. To jsou zásadní faktory, které hrají ve prospěch růstu ceny zlata. Je tedy reálné, že ceny přes 115 000 Kč dosáhne dokonce dříve než za pět let.

Teď už je Vám nejspíš jasné, že investice do zlata se skutečně vyplatí.

Pokud máte jakýkoliv dotaz, kontaktujte nás a společně sestavíme investiční plán tak, aby Vás v životě neomezoval a pomáhal Vám jít naproti Vašim snům.

.............................................................................................................................................................................................................................................................

SOUČASNÁ SITUACE V INVESTICÍCH - KORONAVIR

BŘEZEN 2020

Současnost se nese ve znamení chaosu a nikdo přesně neví, co se bude dít.

Pojďme si společně ukázat zajímavý způsob, jak tenhle i budoucí chaos ustát v klidu a bezpečí.

Pandemie koronaviru ekonomiku ochromila. Investoři na burzách panikaří, ceny všeho od akcií po ropu klesají, společnosti kolabují. Americké akciové indexy poklesly o 30 % a evropské dokonce o 38 %. I přes masivní opatření centrálních bank to nevypadá, že by se ekonomika měla rychle vzpamatovat a dlouho avizovaná krize nám již klepe na dveře.

Před krizí se můžeme nejen uchránit, ale je možné ji současně vnímat jako investiční příležitost. Ve finanční krizi dochází k velkým přesunům peněz z rizikových aktiv do bezpečí. V tuto dobu investoři vyhledávají bezpečné přístavy, které jejich investice ochrání a zároveň nabízí potenciál vysokých výnosů. Vlajkovou lodí bezpečných přístavů je investiční zlato.

Během poslední velké krize v roce 2008 se jeho cena zvedla téměř dvaapůlkrát. Analytici prestižní investiční banky Goldman Sachs očekávají, že cena zlata na burze brzy přesáhne hranici 1 800 USD (cca 46.000 Kč) za trojskou unci a v dalších měsících překoná 2 000 USD (cca 51.000 Kč)....přepočet k 20.3.2020 kdy yhodnota dolaru je cca 25,56Kč za dolar.

Zlato je schopné Vás před přicházející krizí ochránit. Nezapomeňte, že každá koruna investovaná do bezpečí se počítá.

Zavolejte, nebo nám napište, vše můžeme zařídit on-line.

VÝVOJ CENY ZLATA ZA 5 LET ZPÁTKY


      

  .............................................................................................................................................................................................................................................................

LYŽAŘSKÁ SEZÓNA ANEB, JAK SE VYHNOUT POJISTNÉMU KARAMBOLU NA SJEZDOVKÁCH

ÚNOR 2020

Tuzemská zima nás zatím příliš nepotěšila, sněhu je na horách nejméně za 20 let. O to více vyrážíme na zahraniční sjezdovky. Většina lidí, kteří vyjedou na dovolenou za hranice, si už dnes s sebou „sbalí“ i cestovní pojištění, ale ne každý ví, jak takovou pojistku správně nastavit. Podívejte se na to jak byste se měli pojistit, aby Vám pojištění v případě komplikací skutečně pomohlo. Tady je pár osvědčených tipů.

Cena ani sleva nejsou dobrými rádci

Podle čeho vybírat kvalitní pojistku? Rozhodně ne pouze podle její ceny, a už vůbec ne podle výše údajné slevy, kterou některé pojišťovny nabízejí v různých „akčních“ nabídkách. Cestovní pojištění vypadá na první pohled jednoduše, ale opak je pravdou. Stejně jako u ostatních typů pojištění platí, že o jeho kvalitě vypovídá především jeho rozsah, respektive množství výluk. Proto je třeba věnovat pozornost nejen inzerovaným výhodám, ale také pojistným podmínkám. Vytvořili jsme nástroje, které finančním poradcům zásadní způsobem pomohou rozsah jednotlivých pojistek porovnat.

Raději vyšší limity

Pojišťovny zpravidla nabízejí různě odstupňované pojistné balíčky, které se mimo jiné liší i výší limitů pojistného plnění. Pojišťovna peníze vyplatí jen do výše těchto limitů, vše nad jejich rámec budete muset s největší pravděpodobností dát z vlastní kapsy pojistník. Vzhledem k tomu, že některé zdravotnické úkony mohou být v zahraničí mnohonásobně dražší než v Česku, je lepší sjednávat limity pro léčebné výlohy ve vyšší variantě. Zajímejte se i o výši dílčích limitů, například za stomatologická ošetření. Ověřte si rovněž, aby pojištění zahrnovalo i dostatečné plnění pro případný zásahu horské služby a přepravu vrtulníkem pojištěné osoby z místa úrazu do nejbližšího vhodné nemocnice či ambulance.

Přibalte i pojištění odpovědnosti

Internet je plný příběhů, kdy český lyžař zavinil tu na rakouské, tu na italské sjezdovce zranění někomu dalšímu, svědomitě počkal, než bude pacientovi poskytnuta pomoc, podepsal záchranným složkám protokol a po návratu domů se po pár týdnech nestačil divit nad vysokou fakturou, která mu jako viníkovi nehody dorazila poštou. Zde je na místě hned několik doporučení. Právě pro takové případy je vhodné zvolit pro lyžování cestovní pojistku s připojištěním odpovědnosti s dostatečným limitem. Řada základních balíčků toto připojištění, které se vztahuje na škody způsobené třetím osobám, neobsahuje. Po nehodě byste měli rovněž kontaktovat svou pojišťovnu, která Vám poskytne asistenci a poradí, jak se zachovat. Je také lepší bezprostředně na svahu nepodepisovat žádné formuláře, kterým zcela nerozumíte.

TIP: Na českých sjezdovkách (i těch zahraničních v rámci Evropy) může dobře posloužit také pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě. Stejně jako při nehodě způsobené při jízdě na kole může z této pojistky pojišťovna uhradit škody, které se staly třetím osobám při lyžování.

Alkohol a extrémní sporty – nepřátelé pojištění

Pojišťovny mohou v případě úrazového připojištění krátit plnění až o polovinu, pokud by se ukázalo, že příčinou nehody bylo požití alkoholu před sportovní aktivitou. U pojištění léčebných výloh a odpovědnosti je běžné, že pojišťovny odmítnou plnění zcela. Některé pojišťovny vylučují z plnění úrazy vzniklé při jízdě na bobech nebo neplní, když by k úrazu došlo při lyžování v extrémních podmínkách a terénech, za což lze považovat i záměrnou jízdu mimo sjezdovku. Milovníci nespoutaného lyžování a snowboardingu si mohou v některých pojišťovnách sjednat připojištění i pro tyto aktivity, většina pojistných ústavů má nicméně ve výlukách vyloženě extrémní terény s vysokým stupněm obtížnosti.

Pojištění ke kartě stačit nemusí

Některé banky nabízejí cestovní pojištění i k platebním kartám. V posledních letech se kvalita těchto pojistek zlepšila, nicméně výhradně na ně spoléhat nelze. Tyto předem sestavené balíčky, do jejichž podoby zpravidla nelze zasahovat, nemusejí odpovídat aktivitám, kterým se plánujete věnovat. Řešením může být uzavření ještě jedné smlouvy s připojištěním konkrétních rizik nebo vyššími limity.

 

Neponechávejte nic náhodě a raději nás kontaktujte. Rádi Vám poradíme a sjednáme to správné pojištění. Je to otýzka pár minut.

 

Přejeme Vám krásné prožití zimních radovánek bez nehod.

.............................................................................................................................................................................................................................................................

AKCIE - JAK JE OVLIVNILO DĚNÍ VE SVĚTĚ?

ÚNOR 2020

ÚTOK NA ÍRÁNSKÉHO GENERÁLA A EPIDEMIE KORONA VIRU ZVRÁTILY VÝKONNOST AKCIÍ
Inflace v české ekonomice roste, ČNB zareagovala nečekaným zvýšením úroků. Dobrou náladu na akciových trzích začátkem ledna obrátil americký letecký útok, při němž byl zabit íránský generál. Strach z konfliktu se uklidnil poté, co USA i Írán oznámily, že nechtějí válku. Akcie pak chvíli těžily z podpisu první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou.

Následné zprávy o šíření koronaviru však na trh dopadly negativně. Omezení čínské ekonomické aktivity způsobilo také propad ceny ropy. Americký S&P 500 (-0,2 %) proto táhl dolů hlavně sektor energií a základních materiálů. Evropským akciím (-1,2 %) uškodil i automobilový sektor. Střední Evropa (-5,3 %) skončila ještě hůře – burzy doplatily na velkou expozici na banky a energetické společnosti. Ceny vládních dluhopisů v USA a Německu v lednu vzrostly. Nejistoty spojené s koronavirem vedly k přítoku investic do bezrizikových aktiv. Vývoj v našem regionu poznamenala vyšší inflace a výkyvy měn. V případě české ekonomiky inflace vzrostla dále nad 3 %, koruna ovšem posílila až k úrovni 25 za euro. Dařilo se českým vládním dluhopisům s delší splatností, na něž má aktuální inflace méně výrazný dopad. Koruna v souvislosti s obavami z epidemie mírně oslabila, přesto ale udržela většinu zisků a koncem měsíce obchodovala v oblasti 25,20 za euro. Vize setrvání inflace nad třemi procenty vedla ČNB počátkem února ke zvýšení repo sazby o čtvrt procentního bodu na úroveň 2,25 %. 

   

.............................................................................................................................................................................................................................................................

INVESTICE NEBO DÁREK?

únor 2020

Po celý rok jsou různé příležitosti k dávání dárků. Co takhle dát něco HEZKÉHO, ale zároveň i HODNOTNÉHO?  Co takhle investiční minci či slitek? Minci můžete pořídit stříbrnou, zlatou, platinovou, kombinovanou atd. Můžete si vybrat i z různých velikostí (gramáží) což určuje i cenu dárku. Cena se může pohybovat cca od 550 Kč za 1/2 unce stříbrné mince. Horní limit ani napsat nemůžeme, protože záleží jen na Vás jak velkou či hodnotnou minci byste chtěli pořídit. Cenu pak neurčuje jen velikost, ale například i umělecké provedení či nějaký hlubší význam. 

                  

Můžete zakoupit mince s tematikou narozenin, narození miminka, znamení zvěrokruhu či znamení příslušného roku dle čínského kalendáře, svatby, Valentýna, filmů - Warner Bros, Mimoni, Tom a Jerry Star Wars, Star Trek, Marvelovky, Simpsonovi, či další investiční zlaté a stříbrné mince a slitky.

Neváhejte nás kontaktovat. 

.............................................................................................................................................................................................................................................................

LOŇSKÝ ROK INVESTORŮM PŘÁL, OPATRNOST SE NEVYPLATILA

leden 2020

Uplynulý rok byl pro investory mimořádně úspěšný, když jedinými poraženými v něm byli zřejmě ti, kteří nechali svoje peníze ležet na prakticky nulově úročených běžných a spořicích účtech, či jejich obdobách. Opatrnost opět, pokolikáté už, utrpěla drtivou porážku tváří v tvář téměř třicetiprocentnímu zhodnocení akciových trhů.

Jak je vidět z grafu výnosu hlavních investičních aktiv, v právě skončeném roce prošly silným růstem všechna investiční aktiva. Kromě bezpečných státních dluhopisů, které přinesly svým investorům obvyklé výnosy, šlo o mimořádně dobrý rok. Akcie i komodity tak jistě udělaly mnohým radost.

Mezi akciemi přesvědčivě zvítězily růstové tituly, nicméně i defenzivněji orientované akcie hodnotové či akcie s nízkou kolísavostí se těšily více jak dvacetiprocentnímu zhodnocení. Nejzajímavější investicí pak byly informační technologie (+47,5 %) a dobře se vedlo také akciím zaměřeným na vodu a její zpracování (+34,6 %). Ze známých a velkých titulů potěšil své akcionáře Apple Inc., který jejich důvěru za uplynulý rok zhodnotil o více jak devadesát procent! S téměř šedesátiprocentním zhodnocením následují akcie firem Mastercard (60,1 %), Microsoft (+58,5 %) a Facebook (57,5 %).

Zisky, které si připsaly v uplynulém roce akciové indexy, jsou mimořádné, na truc tomu, že mnozí odborníci strašili příchodem recese, která slouží jako tradiční zabíječka býčích trhů. Té se ale na scénu nijak nechtělo a její příchod nevidím prozatím jako pravděpodobný ani na počátku tohoto roku, a to i přestože, slovy klasika, „Andromeda stále zlověstně bliká“.

Hlavními riziky minulého roku byly obchodní spory mezi USA a Čínou, možnost živelného odchodu Velké Británie z Evropské unie a taky nepříliš pravděpodobný impeachment amerického prezidenta Donalda Trumpa. První dvě možnosti můžeme na přelomu roku prakticky vyloučit. První fáze dohody mezi mocnostmi je na stole a připravena k podpisu. Po vítězství konzervativců ve Velké Británii nehrozí ani „brexit bez dohody“. Možnost, že by si američtí republikáni sami odpálili svého prezidenta nemaje za něj jakoukoli náhradu, je spíše teoretická.

Novým rizikem, jestli je nové je ovšem těžko říct, je počínající konflikt mezi Spojenými státy a Íránem. Pokud by došlo k otevřenému měření síly, mohlo by se jednat o důvod k opatrnosti i pro majitele akcií. Takový vývoj je ovšem málo pravděpodobný. Írán je na tom nyní ekonomicky špatně, nemá podporu veřejnosti a sám tamní duchovní vůdce na počátku roku jasně řekl, že o válku s USA nestojí. Potenciál k poškození trhu tu tedy je, ale jeho pravděpodobnost není v současné době vysoká.

Na počátku roku vládne na trzích optimismus a americký útok na íránského generála akciové trhy nijak významně nevystrašil. Svědčí o tom poměrové grafy vývoje rizikově orientovaných aktiv oproti jejich bezpečným alternativám.

Dle grafů akcie stále překonávají svojí výkonností dluhopisy, dravé akcie překonávají bezpečnější akcie s nižší volatilitou a také high yield dluhopisy si vedou lépe ve srovnání se svojí bezpečnější alternativou. Přesto všechno by nás v úvodním kvartálu roku 2020 korekce mimořádného růstu loňského roku nijak mimořádně nepřekvapila. Technicky jsou trhy překoupené a i poměrové ukazatele říkají, že by bylo zdravé upustit trochu v loňském roce nashromážděné páry. Pokud k tomu dojde, bude se opět nejspíš jednat o příležitost k dalším nákupům.

Zdroj: Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

.............................................................................................................................................................................................................................................................

MILION KORUN ZA 10 LET. ANO JDE TO! ZVLÁDNETE TO I VY.

listopad 2019

Víte, kolik byste museli investovat do akcií před 5 lety, abyste dnes měli milion? Že ne? Překvapivě to není zase tak velké číslo. Pokud byste kupovali globální akcie zastoupené čistě indexem (MSCI World NR), stálo by vás to 13.500 Kč / měsíčně. A schválně, kolik myslíte, že byste potřebovali měsíčně odkládat, pokud byste začali již před 10 lety? Ne, polovina to opravdu není.

Naši analytici spočítali, že by bylo potřeba odložit jen 4.700 Kč každý měsíc. Samozřejmě minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích a investování je spojeno s náklady a riziky. Nicméně u pravidelné investice Vám kolísání hodnoty až tolik nevadí, protože, když jde trh nahoru, stále vyděláváte, a když jde trh dolu, kupujete cenné papíry levněji. Prokrastinace se opravdu nevyplácí v osobním, ani pracovním životě, natož při důležitém rozhodování o svých financích...

 

.............................................................................................................................................................................................................................................................

KONZERVATIVNÍM INVESTORŮM DOPORUČUJEME

duben 2019

Patříte mezi investory, kteří se řídí heslem: Lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše? Pak toto naše doporučení patří právě Vám. Z nabídky spořících produktů, jsme nyní vybrali celkem konzervativní typ investice s průměrným zhodnocením 4,7% p.a. Jedná se investici do nemovitostního fondu Realita, který jsme vám již představovali v lednu roku 2017, kdy jsme hovořili o zhodnocení cca 4%. Nyní můžeme hovořit o zhodnocení 4,7% p.a. neboť výsledky let 2009 až 2017 hovoří jasně. 

Princip tohoto nemovitostního fondu je velmi jednoduchý - Investiční společnost nakupuje komerční prostory s dlouhodobými nájemními vztahy s výnosem min. 6% p.a. a o tento zisk se po odečtení svých nákladů dělí s investory - tedy s klienty, kteří k ní zasílají své finanční prostředky ke zhodnocení.

 

Již od 500,- Kč měsíčně nebo 20.000,- Kč jednorázově.

 

 

Podívejte se na rozložení nemovitostí

Představujeme vybrané nemovitosti z portfolia fondu Realita

Důležité právní upozornění:
Realitní spoření není bankovním vkladovým produktem a nevztahuje se na něj zákonné pojištění vkladů vymezené zákonem č.21/1992 Sb., o bankách ve znění pozdějších předpisů.
Vývoj v minulosti ani současná výkonnost nedává žádné záruky budoucího vývoje. Aktuální hodnota podílových listu muže stoupat i klesat a neexistuje žádná záruka, že bude dosaženo určitého výnosu. Současně neexistuje ani záruka, že hodnota investice nepoklesne pod výšku vstupní investice. Veškeré výše uvedené informace mají pouze informativní charakter a jejich smyslem není nahradit statut (prospekt) fondu nebo poskytnout jeho kompletní shrnutí. Metody a principy ohodnocení finančního nástroje vymezuje zákon č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech a navazující předpisy a nařízení. A dále prováděcí vyhláškou č. 244/2013 Sb., o bližší úpravě některých pravidel zákona o investičních společnostech a investičních fondech.

 

.............................................................................................................................................................................................................................................................

ROK 2019 = ROK ZLATA

Podívejte se na krátké, ale výstižné video o ZLATĚ. Stačí kliknout na obrázek, trvá jen 2,5 minut

Jsme dynamickou makléřskou společností, která učí klienty finančně plánovat.
Prozrazujeme klientům, jak nejlépe zhodnotit finanční prostředky a správně zabezpečit své vybudované životní hodnoty.

PFP newsletter

Přihlašte se k odběru novinek PFP